fbpx

Dětská skupina se srdcem

Adaptační program 

Myslíme na snadné zvládnutí nástupu dítěte do školy a vycházíme dětem maximálně vstříc. 

Harmonogram adaptace

Samotný nástup dítěte do Kulihrášků má několik fází. Doba pobytu ve školce se prodlužuje v závislosti na stupni socializace dítěte:
1. fáze – dítě zůstává ve školce nejdéle do 9:30 hodin (odchází po svačině před pobytem venku)
2. fáze – dítě zůstává ve školce nejdéle do 11:00 hodin (odchází před obědem)
3. fáze – dítě odchází po obědě
4. fáze – dítě zůstává i na spaní

Adaptační program je orientační a zcela závisí na dítěti, jakým tempem bude adaptaci zvládat 

Vřele doporučejeme knihu FLANDIL VE ŠKOLCE

Knížka pohádek Flandil ve školce je určená především dětem předškolního věku a jejich rodičům. Hlavní postavou je malý šnek Flandil, který začíná chodit do školky. Zde se dostává do situací, které mnohé děti důvěrně znají, a často si s nimi nevědí rady. Nezřídka v nich vyvolávají různé negativní emoce, strach, nervozitu nebo pocity osamění.

Flandílek a jeho kamarádi dětem ukáží, jak se vyrovnávat s takovými situacemi, jako jsou například obavy z prvního dne ve školce, ubližování v dětském kolektivu, setkání s cizojazyčnými dětmi, strach z neznámých věcí, počuráváni, tréma či vyrovnávání se s narozením mladšího sourozence. Děti uvidí, že každou situaci lze nějak řešit a že se s žádným trápením nemusí bát obrátit na dospělé o pomoc.


6 tipů, jak můžete svému dítěti pomoci

1. Přibalte mu mazlíčka

Svému dítěti dovolte, aby si s sebou do školky vzalo svou oblíbenou hračku (například plyšáka). Známý předmět v nové situaci je pevným bodem, jenž zmenšuje nejistotu a případný strach z neznámého prostředí.

2. Používejte stejné rituály

Své dítě voďte do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte jej pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy jej vyzvednete. Například po obědě, po svačině. Vyhněte se obecným sdělením, jako jsou brzy, za chvíli, po práci apod.

3. Rozlučte se krátce

Loučení prosím neprotahujte. Dítě ve vás může vycítit strach z odloučení, což může způsobit úzkost. Nezapomeňte na úsměv. Při loučení dětem nikdy neslibujte něco, co nemůžete splnit (například „Přijdu po obědě“, i když víte, že to není možné).

4. Buďte citliví a trpěliví

Dítě ujistěte, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že ho máte rádi a že do školky nechodí proto, že na něj nemáte čas, nebo že s ním nechcete být doma. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.  

5. Komunikujte s tetami

Máte-li jakékoli obavy, nebojte se zeptat, nebo si zavolat. Možná se dozvíte, že po vašem odchodu ze školky se vaše plačící dítě rázem uklidnilo a šlo si spokojeně hrát.

6. Pozitivně motivujte

Doma neříkejte dítěti, že muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky. Zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo. Zeptejte se vašeho dítěte, s kým a na co si hrálo, jak se mu to líbilo, jak řešilo případné konflikty či situace. Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.